Budowa domu – jak osadzić okna?

Budowa każdego domu jest podzielona na kilka etapów, na pewno pierwszym będzie przygotowanie samego placu budowy, przygotowania następnie miejsca pod fundamenty. Następnym etapem realizacji tego rodzaju inwestycji będzie postawienie budynku w stanie surowym otwarty, a wiec wybudowanie ścian zewnętrznych i przykrycie budynku dachem.

Aby powstał stan deweloperski zamknięty, należy jeszcze wstawić okna w przygotowanych otworach okiennych oraz wstawić drzwi wejściowe do budynku. Wstawienie okien jest o tyle ważna czynnością, że nieumiejętne tego wykonanie zemści się na użytkownikach budynku nawet po latach. Należy wiec pamiętać, aby osadzić okna możliwie najbliżej zewnętrznej krawędzi murów, bowiem takie właśnie ich osadzenie zapewni maksymalna ilość światła słonecznego dla oświetlenia, a co za tym idzie i ogrzania wnętrz.

Jest jeszcze jeden korzystny aspekt takiego właśnie osadzenia okien – zmniejszy to ilość i powierzchnię występowania mostków termicznych, szkodliwych nie tylko dla samych murów budynku, ale też i dla zdrowia przyszłych mieszkańców obiektu, bowiem w tych miejscach gromadzi się wilgoć, a w rezultacie powstaje następnie pleśń, która może być trudna do zwalczenia.

Montując okna nie należy ograniczać się tylko do zamocowania ich przy pomocy pianki montażowej, jak to robią niektórzy, idąc na skróty, lecz umocować je dodatkowo specjalnymi wkrętami do bocznych powierzchni, jak też do dolnej i górnej części otworu okiennego.